2014 SCHEDULE

2013 completely sold out for the 4th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

2014 SCHEDULE

2013 completely sold out for the 4th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

2014 SCHEDULE

2013 completely sold out for the 4th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

2014 SCHEDULE

2013 completely sold out for the 4th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

August 9, 2014

10:00am

Bike riders depart from HUB bike COOP and Cycles For Change

The Hub

301 Cedar Ave Minneapolis, MN 55454

2:00pm

Square Lake Festival Gates Open

Square Lake Festival

13359 Partridge Rd. No Stillwater, MN 55082

2:00pm – 2:45pm

The Eclectic Ensemble

2:45pm – 3:00pm

 

FILMS

Square Lake to Saturn, moving images and live score.

Erik Dahl & Michael Olson

3:00pm – 3:45pm

Ruben

3:45pm – 4:15pm

 

Films:

48 HR Film Contest Showcase: “Cat’s Eyes”, “Escapement”, “Jive Tales”, “Keeping Up With the Cloneses”, “Last Goodbye”

4:15pm – 5:00pm

Shiro Dame

5:00pm – 5:30pm

Films:

“My Way Back Home: Caroline Smith” by Dana Johnson

5:30pm – 6:15pm

Carroll

6:15pm – 6:45pm

Films:

“My Last Breath”, by Cy Dodson

“Talking Points”, by Rob Perez

“Ship of Fools” by Emily Fritze (2013 1st place winner)

6:45pm – 7:30pm

Frankie Lee

7:30pm – 8:00pm

Films:

“Goodbye Rabbit Hop Hop” by Caleb Wood

“Cento” by Michael Thomsen

“The Duel” by Stephany Wieland

“Teeter See Teeter Saw” by Caleb Wood

“The Line Through The Middle” by Colin Kloecker

8:00pm – 9:00pm

Anonymous Choir with film score to Aucassin & Nicolette

9:00pm – 9:30pm

 

Local Film & Animation Showcase I:

Square Lake Film Festival intro by Cathan Murray

“Zoetrope” by Emily Fritze

“Though I Destroyed My Body Doing It” by Shanai Matteson & Colin Kloecker

“Lucky Bucket” by Lisa Erickson

“Square and Circle Talking” by Brandon Dougherty

“Untitled” traditional

“Totem” by Caleb Wood

“McFowl!” by Trevor Adams

“Kathy’s Live Bait” by Allison Herrera & Colin Kloecker

“Yield” by Caleb Wood

“Red Dog” by Beth Peloff

9:30pm – 10:00pm

Gao Hong

10:00pm – 10:30pm

 

Local Film & Animation Showcase II

“Albert Einstein” by John Akre

“Sermon of the Serpent” by Mark Brown

“Untitled II”, Anonymous

“Unity” by Tobias Stretch

“Circus” by Soyeon Kim

10:30pm – midnight

Low

}

The Midnight Moonlight Ramble

with Charlie Parr

(just announced on 8/5)