2016 SCHEDULE

2016 SCHEDULE

2015 sold out in advance for the 6th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

2016 SCHEDULE

2015 sold out in advance for the 6th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

2016 SCHEDULE

2015 sold out in advance for the 6th year in a row, so plan to get your tickets early!

The schedule below is preliminary and subject to change, we will be adding the films to the schedule once they have been selected.

August 20, 2016

10:00am

Bike riders depart from HUB bike COOP and Cycles For Change

The Hub


2:00pm

Square Lake Festival Gates Open

Square Lake Festival

13359 Partridge Rd. No Stillwater, MN 55082

2:15-3:00pm

Fury Things


3:00pm – 3:15pm

FILMS:

“2015 Square Lake Festival” showcase

“Big Foot Little Brother” by Dylan Holmes


3:15pm – 4:00pm

HOLLY


4:00pm – 4:30pm

Films:

“SPARK & KILN” by Donna Guthrie

“Jim & Peggy’s Peeps” by Justin Atkinson

“DEMOCRACY IN THE DRIVER’S SEAT” by Gail Gilbert

 


4:30pm – 5:15pm

more.is.more


5:15pm – 5:45pm

Films:

“Cambot: The Sad Sad Robot” by Jaafar Ainabi

“As the Crow Flies” by John Tereick


5:45pm – 6:30pm

The Blind Shake


6:30pm – 7:00pm

Films:

“First Transmission” by Adam Dargan

“To Be A Bird” by Sabrina Brady

“Orange Soda” by Adam Loomis

“Dispersion” by Adam Dargan

“Oracle” by Christopher Lange

“Something’s Fishy” by Nicole Hough

“Legend of Cyril” by Beth Peloff

“Infestation” by Cable Hardin


7:00pm – 8:00pm

ZULUZULUU


8:00pm – 8:30pm

Films:

“ROSHAMBO!” by Sean Skinner

“Thrive” by Paul Szynol

“Xenos” by Dana Johnson


8:30pm – 9:00pm

Overture: Aby Wolf w/ Eric Mayson


9:00pm – 9:45pm

Dreamland Faces’ original film score to the premier of animator John Akre’s “Demolition Dreaming”


9:45pm – 10:15pm

SqLk Film & Animation Showcase I:

“The Pretty Greens // Elevator Eyes” by Samantha Gurry

“The Sail” by Anna Taberko

“Eurytus” by Leo Winstead

“What the Wings Bring” by Deb Wallwork

“The Sparrow’s Flight” by Tom Schroeder

“Truthful Innards” by Margaret Polzine

“Stems” by Ainslie Henderson

 


10:15pm – 11:15pm

The Cactus Blossoms


11:15 – 11:30pm

SqLk Film & Animation Showcase II:

“Mining Poems or Odes” by Callum Rice

“Breathe Support”

“Kitten Choke”

“Free Associates” by John Akre


11:30-12:00PM

Paul Fonfara and Ipsifendus Orchestra’s

“7 Secrets of Snow” film scores


12–>

Sans Le Systeme